Rappelz Online

0
49
Görülmeler

Rappelz ücretsiz, çok oyunculu online rol yapma oyunudur. Oyun Koreli bir şirket olan nFlavor tarafından yapılmakta olup Kaliforniyalı Gala-Net tarafından yayınlanmaktadır. Gala Networks Europe tarafından Avrupa’da yayınlanan bu oyun Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca dillerinde Ekim 2008’den bu yana devam etmektedir. Rappelz’da orta çağları işlemekte ve oyun senaryosunda 3 farklı ırk bulunmaktadır. Bunlar; Asura, Deva ve Gaia ırklarıdır.

Irklar

Asura: Karanlıkların halkı, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan ikinci topluluk, Deva ve Gaia halkının müttefikleri. Asuralılar diyarbakir escort sıyrılma ve sihir hasarları konusunda ustadır. Şayet ofansif karakterlerden zevk alıyorsanız bu ırkı çok seveceksiniz. 
Gaia: Tarafsız halk, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan üçüncü ırk. Gaia’lılar doğanın sihrine ve saf kuvvete inanırlar. Alan hasar yetenekleri ve hasarları çok kuvvetlidir. 
Deva: Işığın halkı, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan iki ırktan bir tanesi, Asura ve Gaia halkının müttefikleri. Devanın yetenekeri arasında şifa ve savunma sihirler öncüdür. İlk endişeniz hayatta kalmak ise bu ırk sizin için en iyi seçim.

Şehirler

Çaylaklar Adası: Oyuna yeni başlayan maceracıların ilk başlangıç noktasıdır. 20 seviyeye kadar bu şehirde tecrübe kazabilirsiniz.
Laksi: Deva ırkının başkentidir. Devalı oyuncuların Çaylaklar Adası’ndan sonra geleceği ilk alandır. Aydınlık bir şehirdir
Ufuk: Gaia ırkının başkentidir. Gaia oyuncuların Çaylaklar Adası’ndan sonra geleceği ilk alandır. Kırsal bir bölgede doğa ile iç içe bir şehirdir.
Katan: Asura ırkının başkentidir. Asura oyuncuların Çaylaklar Adası’ndan sonra geleceği ilk alandır. Karanlığın hakim olduğu bir şehirdir
Rondo: Tüm şehirlerin ortak alanıdır. Birçok ortak noktaya geçiş bölgesi sayılabilir. Örneğin Palmir platosu, unutulmuş madenler, kristal dağ gibi alanlara ulaşım buradan sağlanabilir.
Harabe Şehir: Diğer şehirler gibi tüm oyuncuların girebileceği bir alandır. Daha çok yüksek seviyeli oyuncular tercih eder. Yaratıklar 130-150 seviye arasıdır.

Görevler

Oyunda 1. Seviyeden 150. seviyeye kadar yüzlerce görev bulunmaktadır. Başlıca görevler, Resurrection ile gelen 50. seviyede aktif olup 70. seviyede devam ederek ana bölümü başladıktan sonra sizi 88. Seviyeye ulaştıracaktır.

1 Hafta öncesinde gelmiş olan bir diğer görevler serisi de El-Kassia (ELKA Asya) görevleridir. 120. seviyede aktif olup 149. Seviyeye kadar bu görevleri yapabilirsiniz.

Avlanma

Şehirlerin dışında bulunan yaratıkları (Mobları) öldürerek Tecrübe (EXP) kazanmanız gerekmektedir. Her seviye için gerekli olan tecrübeyi kazandıktan sonra seviyeye atlayan karakteriniz güçlenir. Yaratıkları çift tıklayarak veya karakterinize özgü olan saldırı yeteneklerini kullanarak öldürebilirsiniz.

Malzeme Kazanımı

Öldürülen yaratıklardan çeşitli malzemeler düşecektir. Rupi(Para), Paslı Çelik, Çeşitli İksirler, Zırhlar, Silahlar ve evcil hayvan kartları düşebilir. Drop yani malzeme düşüş oranları zindanlarda daha yüksek olup Özel (Unique) itemler de alma şansınız vardır.

Grup Sistemi (Parti)

Oyunda bir de grup yani parti kurma şansınız bulunmaktadır. Gruba çeşitli sınıflarda oyuncular alabilir ve yaratık kesme işleminizde daha iyi performans sağlayabilirsiniz. Grupta Tecrübe Puanı otomatik olarak dağıtılması ile birlikte düşen malzeme dağıtım şeklini de Bireysel, Rastgele, Tur Başına seçeneklerini kullanarak ayarlayabilirsiniz. Grup sisteminde mümkün olduğunca ortalama Seviyeyi yakalamak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, 50. Seviye bir oyuncunun grup kurduğunu farz edelim. Gruba alınacak olan diğer oyuncuların leveli 35 (Min., -15 seviye) üstü olmalı veya 65 (Maks., +15 seviye) altı olmalıdır. Bu rakamlar değişiklik göstermesinin yanı sıra kademeli olarak değişmektedir.

Ticaret ve Satış Sistemi

3 farklı ticaret sistemi mevcuttur. Bunlardan istediğiniz herhangi birini dilediğiniz gibi kullanma hakkına sahipsiniz. Seçenekler: 1. Takas yöntemi, 2. Açık artırma, 3. Mısır Çarşısı tezgahları ile ticaret.

Guild Sistemi (Klan)

Guild sistemi oyunda çok fazla gelişmemiş olup bazı avantajları mevcuttur. Topluluk oluşturmada çok büyük avantaj sağladığı gibi, Guild olarak zindan savaşlarına katılabilirsiniz. Yalnızca 1 Guild Başkanı olabilir. Diğerleri normal üye konumundadır. Guildinizi temsilen bir de logo kullanabilirsiniz.

Yeni gelen EPIC 7 ile bu sistem güçlendirilmiştir.

Karakter Yapılandırma

Irklar

Rappelz’da 3 farklı ırk bulunmaktadır. Bunlar Asura, Deva ve Gaia’dır. Oyuna girdikden sonra server seçimini yaparak kendinize bir ırk seçmelisiniz.

Asura

Karanlıkların halkı, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan ikinci topluluk, Deva ve Gaia halkının müttefikleri. Asuralılar sıyrılma ve sihir hasarları konusunda ustadır. Şayet ofansif karakterlerden zevk alıyorsanız bu ırkı çok seveceksiniz.

Deva

Işığın halkı, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan iki ırktan bir tanesi, Asura ve Gaia halkının müttefikleri. Devanın yetenekleri arasında şifa ve savunma sihirler öncüdür. İlk endişeniz hayatta kalmak ise bu ırk sizin için en iyi seçim.

Gaia

Tarafsız halk, Rappelz dünyasındaki dengeyi korumak için yaratılan üçüncü ırk. Gaia’lılar doğanın sihrine ve saf kuvvete inanırlar. Alan hasar yetenekleri ve hasarları çok kuvvetlidir.

Karakter gelişimi

Tecrübe Puanları (Exp)

Karakter her canavar kestiğinde belli bir puan alır, bu puanlar istenilen seviyeye geldiğinde karakter bir üst seviyeye çıkar. Ekranın sol üst köşesinde bulunan bar üzerindeki yüzde tamamlandığında karakter seviye atlar.

Yetenekler (Skill)

Karakteriniz her yaratık kestiğinde size belirli oranda CP gelir ve bu CP’lerinizi Temel, Esas ve İleri bölümlerindeki yeteneklerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Kıyafet seçimleri

Savaşçı Zırhı : Savaşçı sınıfı karakterler yalnızca bu kıyafetleri giyebilir. Aksi bir kostüm ya da zırhı tercih edemezler.
Avcı Zırhı: Avcı Sınıfı karakterler Avcı Zırhı ve Savaşçı Zırhı giyebilir.
Büyücü Kostümü: Büyücü Sınıfı karakterler yalnızca Büyücü Kostümü giyebilirler.
Çağrıcı Kostümü: Çağrıcı Sınıfı karakterler yalnızca Çağrıcı Kostümü giyebilirler.

Zindan Sistemi

Rappelz’de bulunan her klan bir zindan sahibi olabilir. Her zindandan iki tane bulunmaktadır (M1 ve M2 gibi) ve genelde girişleri birbirlerine yakındır. Zindanın sahibi zindan içerisindeki vergi oranını belirleyip zindan içinde maceracılar tarafından elde edilen rupi ve laklardan bu şekilde bir pay elde edilir. Bu vergi zindan içerisinde elde edilen rupi ve lakların %10’nunu bulabilir. Dolayısıyla zindan sahibi olmak oldukça kazançlı bir şeydir. Zindanlar her an ziyaret edilebilirler ancak Baskınlar ve Kuşatmalar sadece belirli zamanlarda gerçekleştirilebilir. Bu eylemler klan olarak gerçekleştirilirler ve Klan Efendisinin varlığı şarttır.

Zindanlar

 • Mehtap Tapınağı 1-2
 • Unutulmuş Maden 1-2
 • Kristal Vadi 1-2
 • Palmir Tapınağı 1-2
 • El Kassia
 • Karadelik Zindanı(görev zindanı)
 • Ustalık Zindanı(görev zindanı)
 • Kara Pençe İni
 • Ejderhalar İni
 • Kumkıran İni
 • Kubrik Zündanı (Sadece Grup halinde girilebir)
 • Volkanus Zindanı (sadece tek girilir)
Rappelz Epic VII: İhtiras
Yayımcı(lar) Gala-net Inc.
Dağıtıcı(lar) gPotato.com – USgPotato.eu – Europe
Yapımcı(lar) nFlover
Sürüm Epic VII: İhtiras
Platform(lar) Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i Mayıs 19th, 2009
Tür(ler)i MMORPG

 

kaynakça

wikipedia

Önceki İçerikRagnarok online
Sonraki İçerikWarface
Merhaba, Ben Kürşat. 23 Yaşında UŞAK Universitesi Yeni Medya Bölümü 2.Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Freelance Grafikerlik yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz